Eğitim Psikolojisi

Türkçe Öğretimi Açısından Çocuk Edebiyatı
10 Ocak 2017
Erken Çocukluk Gelişimi ve Eğitimi
10 Ocak 2017

Eğitim Psikolojisi

Eser Adı: Eğitim Psikolojisi
Orijinal Adı:
Editörler: Prof. Dr. Neriman Aral, Tayyip Duman
Yazarlar: Doç. Dr. Adalet Kandır, Doç. Dr. Aynur Bütün Ayhan, Doç. Dr. Ayşe Aksoy, Doç. Dr. Dilara Özer, Doç. Dr. Galip Yüksel, Doç. Dr. Rengin Zembat, Doç. Dr. Semra Erkan, Doç. Dr. Yasemin Aydoğan, Doç. Dr. Yeşim Özlü Fazlıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Şahin, Yrd. Doç. Dr Emine Ahmetoğlu, Yrd. Doç. Dr. Ercan Kocayürek, Yrd. Doç. DrÖzkan Özgün, Yrd. Doç. Dr. Remziye Ceylan, Yrd. Doç. Dr. Ümit Deniz, Yrd. Doç. Dr. Özcan Sezer, Dr. Abdullah sürücü, Dr. Hale Dere Çiftçi, Dr. Maide Orçun, Dr. Mine Canan Durmuşoğlu, Dr. Müdriye Yıldız Bıçakcı, Bil. Uzm. Durmuş Aslan, Bil. Uzm. Sinan Koçyiğit
Orijinal Dili: Türkçe
Dili: Türkçe
Kitabın Türü: Eğitim Bilimleri Serisi
Kağıt Bilgisi: 3. Hamur
Cilt Bilgisi: Amerikan cilt
Basım Tarihi ve Yeri: 2009 İstanbul
Sayfa Sayısı: 448
Kitap Boyutu: 16,5×24
Barkot:  9786055863241
ISBN: 978-605-5863-24-1
Etiket  Fiyatı: Baskısı tükendi

Eğitimde eğitilenin merkeze alındığı, her şeyin ona göre ve onun için düzenlendiği günümüzde, çocuğu yetiştirmenin en önemli koşulunun onu ve gelişimini bütün yönleriyle tanımak olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Çok yönlü ve karmaşık bir süreç olan eğitimin bireysel temelleriyle ilgili bir bilim dalı olan Eğitim Psikolojisi bireyin nasıl geliştiğini, nasıl öğrendiğini, gelişimi ve öğrenmeyi hangi faktörlerin etkilediğini araştırarak, bu konularda başta öğretmen, anne-baba olmak üzere, tüm eğitimcilere karşılaştığı eğitimsel sorunların çözümünde yararlanabileceği değerli bilgiler sunar.

Bu düşüncelerden hareketle oluşturulan bu kitapta gelişim ve öğrenme olmak üzere iki temel konu üzerinde durulmuştur. Kitabın ilk on bölümünde, eğitim-psikoloji ilişkisi ve gelişim çeşitli boyutlarıyla ele alınırken, son on bölümünde, öğrenme, öğrenme ve öğretme kuram ve yaklaşımları üzerinde durulmuştur.

Bu bilgileri içeren kitap, öncelikle öğretmen adayı öğrencilere gelişim ve öğrenme konusunda gerekli bilgileri kazandırarak, öğrencilerin öğrenme ve öğretme yaşantılarını zenginleştirmeyi; anne-babalara çocuklarının gelişim özelliklerini göstererek onların öğrenme yaşantılarına destek olabilmeyi amaçlamıştır.