KAZAK TÜRKÇESİ

Kriter KPSS Eğitim Bilimleri Modüler Set 2009
10 Ocak 2017
Grammar Test Book
10 Ocak 2017

KAZAK TÜRKÇESİ

Eser Adı: KAZAK TÜRKÇESİ
Orijinal Dili: Türkçe
Dili: Türkçe
Yazar: Prof. Dr. Ceyhun Vedat UYGUR
Kitabın Türü: Edebiyat, Dersr Kitapları
Kağıt Bilgisi: 3. Hamur
Cilt Bilgisi: Amerikan Cilt
Basım Tarihi ve Yeri: 2008 İstanbul
Sayfa Sayısı: 255
Kitap Boyutu: 16.5×24
Barkot: 9786055863104
ISBN: 978-605-5863-10-4
Etiket  Fiyatı: Baskısı Tükendi

 

Bu çalışma, Fen-Edebiyat Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı,  Çağdaş Türk Lehçeleri ve Eğitim Fakültelerinin Türkçe Eğitimi Bölümlerinde okutulan Kazak Türkçesi içerikli derslerde kullanılmak üzere hazırlanmıştır.
Çalışma, Kazak Türkçesi ile ilgili farklı metinleri (günlük konuşmalar, şiirler, Kazak halkının örf ve âdetlerini tanıtıcı metinler, gazete makalesi gibi) içermektedir. Bu metinlerin bir kısmı, kiril harfli olarak verilmiştir. Bunun yanında, öğrencilerin kendi kendilerine çalışıp bu lehçeyi öğrenmelerine yardımcı olmak üzere bazı metinler genel kabul gören (Latin esaslı) transkripsiyon tarzıyla transkribe edilmiş ve Türkiye Türkçesine aktarılmıştır.
Türk lehçelerinin öğrenilip anlaşılmasında, o lehçenin gramer özellikleri çok önemlidir. Bu bakımdan çalışmamızın birinci bölümüne Kazak Türkçesinin ana hatlarını gösteren bir gramer konmuştur. Çalışmanın içindeki bazı metinlerde özellik arz eden kelimeler de yapıları bakımından tahlil edilmiştir. Bu tahliller dipnotlarda gösterilmiş, tahlil kelimeleri de metinde koyu renkle belli edilmiştir. Bu kelime tahlilleri, kanaatimizce öğrencilerin kafasına takılabilecek gramatikal sorunları halledebilecek ölçüde ve miktardadır.
Çalışmanın sonunda, metinler içinde geçen ve Kazak Türkçesinin anlaşılmasına, orta düzeyde de olsa öğrenilmesine yardımcı olabilecek kelimeleri kapsayan bir küçük sözlük eklenmiştir.