TÜRKMEN ATASÖZLERİ

ETKİLİ İLETİŞİM BECERİLERİ
9 Ocak 2017
TÂRİH-İ EDEBİYÂT-I OSMÂNİYE
9 Ocak 2017

TÜRKMEN ATASÖZLERİ

Eser Adı: TÜRKMEN ATASÖZLERİ (TÜRKMEN HALK NAKILLARI)

Dili: Türkçe

Yazar: Levent DOĞAN

İSBN: 978-605-4613-12-0

Kitabın Türü: Edebiyat

Cilt Bilgisi: Amerikan Biristol

Basım Tarihi ve Yeri:  Nisan 2012 İstanbul

Kitap Boyutu: 16 cm x 23,5 cm

Sayfa Sayısı: 326

Etiket Fiyatı: Baskısı Tükendi

 

 

Farklı zaman ve coğrafyalarda kilometrelerce uzaklıkta yaşamış dahi olsalar tarihi, soyu, dili, kültürü bir, duyuşu, düşünüşü aynı, bir milletin evlatları olan Türkler, pek çok değerlerini, şahsiyetlerini, eserlerini ve edebi ürünlerini geçmişten bu günlere taşımışlardır.

Halkın sesi olan atasözleri, sözlü geleneğin ürünü olarak uzun bir zaman sürecinden geçip bu günlere ulaşmış, bir milletin duygu ve düşünce sistemini, örf ve âdetini, inancını kısaca hayata bakış şeklini ortaya koyan özlü ve öğretici sözler olması sebebiyle belki de bu ürünlerin en önemlisidir.

İşte biz de, bu kıymetinden dolayı 3000 civarında Türkmen atasözüne yer verdiğimiz çalışmamızda, Türkmenleri,  kültürünü ve yaşam felsefelerini,  daha yakından tanıtmayı amaçladık. Transkripsiyonlu olarak belirttiğimiz Türkmen atasözlerini Türkiye Türkçesi’ne aktarıp, bulabildiklerimize veya uygun olduğunu düşündüklerimize Türkiye Türkçesi’ndeki benzer, aynı veya farklı örneklerini vermeye çalıştık. Kitabımızın Türkmen Türkçesi ve folkloru üzerine yapılacak olan çalışmalara bir nebze de olsa katkı sağlaması en büyük dileğimizdir.